Marcin Gagacki wicemistrzem Polski w rallycrossie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zacięta, trwająca cały sezon walka między Marcinem Gagackim i Tomaszem Kucharem rozgrzewała kibiców, którzy oglądali tegoroczne rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. O tym, jak wyrównaną walkę Gagacki toczył z urzędującym mistrzem Polski świadczy fakt, że po sześciu rozegranych rundach między tymi kierowcami jest remis w liczbie wygranych wyścigów – obaj mają ich na koncie po 15. Dzięki równej jeździe Gagacki zdobywał sporo punktów w każdych zawodach i na jedną rundę przed końcem sezonu przypieczętował tytuł wicemistrza Polski w rallycrossie.

Gagacki rozpoczął tegoroczne zmagania w OPONEO Mistrzostwach Polski Rallycross od drugiego miejsca w inaugurujących sezon zawodach na zmodernizowanym Autodromie Słomczyn. Druga runda cyklu, rozegrana w toruńskim Motoparku, rozpoczęła się pod dyktando Gagackiego. Bydgoszczanin zwyciężył w trzech z czterech biegów kwalifikacyjnych, ale nie dostał się do finału. Skuteczną jazdę w półfinale przerwała awaria układu przeniesienia napędu w jego Mitsubishi Lancerze. Gagacki powetował sobie pecha w kolejnym starciu w Toruniu. Na mokrym torze zawodnik OPONEO Motorsport rządził i dzielił – wygrał wszystkie wyścigi zdobywając maksymalną możliwą liczbę punktów. W „wyjazdowej” rundzie mistrzostw Polski, rozegranej na obiekcie w litewskiej miejscowości Vilkyciai, Marcin Gagacki odniósł dwa zwycięstwa – w jednym z wyścigów kwalifikacyjnych, a także w półfinale. Niestety w ostatnim biegu zawiódł sprzęt. Sportowe przepychanki z Tomaszem Kucharem spowodowały, że zawieszenie Lancera nie wytrzymało trudów tej rywalizacji. Podczas drugiej wizyty stawki OPONEO MPRC w Słomczynie Gagacki okazał się najlepszy w kwalifikacjach, a w finale zajął drugie miejsce. W ostatnich w tym sezonie zawodach w Toruniu, kierowca z Bydgoszczy ponownie rozpoczął zmagania od sygnału, że nie ma zamiaru odpuszczać walki o tytuł mistrza Polski. Gagacki zapisał na swoje konto triumf w kwalifikacjach, po których pokonał także rywali w biegu półfinałowym. W finale przyjechał tuż za Kucharem i ostatecznie zdobył w tych zawodach o dwa punkty mniej niż broniący tytułu wrocławianin. Ten wynik wystarczył kierowcy żółtego Citroena C4 do obrony tytułu mistrzowskiego, a Gagackiemu – do zapewnienia sobie miana wicemistrza Polski w rallycrossie.
W ciągu sześciu rozegranych do tej pory rund OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross Marcin Gagacki wygrał aż 15 z 31 biegów, w których wystartował. W statystyce biegów finałowych Gagacki musiał uznać wyższość Kuchara, który w tym sezonie zapisał na swoje konto cztery zwycięstwa w finałach, podczas gdy Gagacki – jedno. W liczbie zwycięstw w półfinałach między dwójką rywali jest remis – 2:2. Marcin Gagacki był za to skuteczniejszy w kwalifikacjach – na sześć rozegranych rund cztery razy je wygrywał, a mistrz Polski wywalczył dwa zwycięstwa. Łącznie Marcin Gagacki zgromadził 133 na 162 możliwych do zdobycia punktów. O tytułach w tym cyklu decyduje suma punktów otrzymana za sześć najlepszych wyników. Najsłabsza z siedmiu rund jest odliczana.
Ostatnie zawody sezonu 2017 OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross odbędą się w dniach 7-8 października na Autodromie Słomczyn obok Grójca. W trakcie finałowej rundy walkę o tytuł II wicemistrza Polski w rallycrossie stoczy drugi z reprezentantów OPONEO Motorsport, czyli Dariusz Topolewski, który obecnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji mistrzostw.
Marcin Gagacki: – Na ten sezon nie patrzę wyłącznie przez pryzmat rezultatów, ale przede wszystkim tego, czy zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, by skutecznie walczyć o tytuł. Oczywiście w sporcie liczą się wyniki, ale trzeba też pamiętać, że nie zawsze wszystko zależy od nas. Mimo tego warto ciężko pracować właśnie po to, by na koniec mieć spokojne sumienie i poczucie, że wykonało się dobrą robotę. Czasem do osiągnięcia celu niezbędna jest także odrobina szczęścia. Jestem zadowolony z tego, że przez cały rok toczyłem równe i zacięte pojedynki z Tomkiem Kucharem. W końcu to urzędujący mistrz Polski, który w tym sezonie wsiadł do nowego samochodu, więc cieszę się, że moim nie najmłodszym już Mitsubishi mogłem kończyć biegi przed jego Citroenem. Przed nami jeszcze ostatnia runda w Słomczynie, na której jak zwykle postaramy się zrobić dobry show i zapewnić kibicom solidną dawkę emocji. To właśnie w ten sposób chcemy przyciągać do tej dyscypliny coraz więcej fanów.
Fot.Oponeo Motorsport